[Zakorkowani] Miłość po koreańsku (cz.2)


Koreańscy mężczyźni rzucający się do stóp swych wybranek, Koreanki omdlewające na widok dawnej miłości, żarliwe wybuchy emocji, trzęsące się podbródki, potoki łez; dramaty, których nie powstydziłby się sam Szekspir... To wszystko to powszedni chleb dla widza popularnych koreańskich oper mydlanych. Jak to ma się jednak do koreańskiej rzeczywistości?

Dla tych, którzy w Korei mieszkają odpowiedź jest prosta: nijak. Co prawda przed trzydziestką randkujący Koreańczycy niewiele różnią się od swoich rówieśników za granicą, ale już po przekroczeniu tego magicznego wieku podejście do amorów ulega diametralnej zmianie. To czas, kiedy rodzice oczekują od swojego trzydziestoparoletniego „dziecka” wyprowadzki z domu i spłodzenia własnego potomka.

Presja rodziny i społeczeństwa jest pod tym względem przytłaczająca. Osoby po trzydziestce, które nie mają jeszcze partnera, jak na komendę wpadają w wir aranżowanych randek w ciemno – w weekend potrafią ich odbyć nawet kilka. Uczestnicy takiego spotkania nawzajem analizują się wedle stereotypowych dla danej płci kryteriów. To majstersztyk optymalizacji doboru. W końcu ludzie pobierają się z misją wychowania potomstwa, a nie dla wspólnego zbierania kwiatków na łące.

Koreańskie małżeństwo bardziej przypomina sprawnie działająjącą firmę niż związek ludzi oparty na duchowym partnerstwie. Małżonkowie sumiennie wykonują swoje jasno nakreślone, ale i też rozłączne obowiązki. Żyją w oddzielnych światach: kobieta w domu z dziećmi i z koleżankami na zakupach, mężczyzna w firmie ze swoimi współpracownikami. To świat minimalnych namiętności, gdzie Kupidyn tyje od nieróbstwa oglądając rozdzieranie szat na telewizorach najnowszej generacji.

O miłości romantycznej à la Korea rozmawiamy w najnowszym odcinku audycji "Zakorkowani". Zapraszam do odsłuchania poniżej.
5 komentarzy :

 1. Jak zawsze poruszacie interesujące tematy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. W moim przypadku tez jest nietypowo,bo wzięliśmy z mężem ślub, ale nasi rodzice nadal nie mieli okazji się spotkać...;) A tak z innej beczki,to ciągle łapię się na tym,że dokańczam Państwa zdania, jak Wam brakuje słowa! :)) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Well, skoro Koreańczycy tak wielką wagę przykładają do "przedłużenia gatunku" to czemu Korea ma niższą dzietność niż Polska?
  brysio

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo w Korei coraz rzadziej ktoś decyduje się na więcej niż jedno dziecko.

   Usuń
 4. OOch taka Love to tylko w dramach ahahha

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...