Weekend z UNESCO World Heritage


Jakiś czas temu miałam okazję przetestować Canona EOS 400D – pierwszy profesjonalny aparat, jaki miałam w ręce. Na miejsce fotografii wybrałam dwa zabytki UNESCO World Heritage: Changdeok Palace w Seulu i Hwaseong Fortress w Suwonie.

Niestety zdjęcia zamieszczone poniżej pochodzą głównie z mojego mało profesjonalnego Lumixa FZ5. Canon był prawie non stop w rękach podekscytowanego współtowarzysza wyprawy...2006.10.13 – Changdeok Palace (창덕궁) / Seoul

Changdeok Palace jest drugim najstarszym pałacem królewskim dynastii Joseon (조선) powstałym w 1405 roku jako rezydencja zastępcza na czas trwania renowacji właściwego pałacu królewskiego Gyeongbok Palace (경복궁). W 1997 Changdeokgung został wpisany na listę UNESCO World Heritage

Ogólnie rzecz biorąc pałace w Korei mało różnią się jeden od drugiego. Zazwyczaj są to odbudowane repliki z dominującymi odcieniami czerwieni i zieleni – tak naprawdę to trochę wieje nudą. Japończycy większość wartościowych i ciekawych rzeczy zrównali z ziemią podczas kolonizacji próbując złamać „ducha narodu koreańskiego”. 

Changdeokgung jedank uważam za trochę bardziej wyjątkowy z powodu wkomponowania pałacu w istniejącą w tym miejscu naturę – zdecydowanie widać harmonię przyrody i człowieka. Ponadto jeden z kompleksów pałacu ma zupełnie inny charakter. Nakseonjae, określane jako miejsce relaksacji króla (czytanie oraz „inne rozrywki^^”), utrzymane jest w bardzo ciepłej tonacji brązowo-białej. Tam właśnie, w 1989 roku, zmarła towarzyszka życia ostatniego koronowanego księcia Yeong.

Część Nakseonjae, miejsca wypoczynku króla.

Kamienie wyznaczające miejsce stania
poszczególnych rang urzędników.

Charakterystyczne drzwi pomiędzy
częściami pałacu.

Charakterystyczne kolory i okucia na drzwiach.

I charakterystyczne na nich kłódki.

Staw Aeryeongi.

Pałacowe środki czystości.

Zaduma nad przeszłością.

Zaduma nad teraźniejszością.2006.10.13 – Hwaseong Fortress (화성) / Suwon

Forteca Hwaseong została zbudowana w latach 1794-1796 przez króla Jeongjo, a w 1997 roku również wpisano ją na listę UNESCO World Heritage. Cały kompleks składa się ze pałacu Hwaseong Haenggung zbudowanego u podnóża góry Paldal, czterech potężnych bram oraz około 6-kilometrowego muru, na którym co jakiś czas zlokalizowane są wieże strażnicze.

W Hwaseong Haenggung trafiłam akurat na Security Guard Ceremony, która ma na  celu przywołanie żołnierskich obrazów z przeszłości. Król Jeongjo bowiem wsławił się stworzeniem elitarnych jednostek wojskowych, składających się z 12,000 wyuczonych w różnych formach walki żołnierzy. 

Tradycyjne stroje elitarnych jednostek króla Jeongjo.

Inspekcja z loży.

Charakterystyczny dach pałaców koreańskich.
Forteca Hwaseong Haenggung.

Figurki na obrzeżach dachów.

Strój królowej. Doczepiane włosy też^^.

Klub fotograficzny królowej^^.

Pomieszczenia dla służby.

Typowy stół z żywnością
serwowaną z okazji urodzin królowej.

Wszystkie pałace w Korei są z drewna i wiele razy się zdarzało, że ogień totalnie je trawił (również obecnie). Garnce z wodą, takie jak poniżej na zdjęciu, miały na celu odstraszać ducha Ognia. Spojrzawszy w swoje odbicie w wodzie miał on mianowicie się straszliwie przerazić i uciec gdzie pieprze rośnie.

Odstraszacze ducha Ognia.

Charakterystyczny koreański bębenek.

Charakterystyczny koreański bęben.

”Hello moto!” – tuż za rogiem pałacu.

Okablowanie tuż za rogiem pałacu.

Gdzieś na murze fortecy usłyszałam śpiew...

I tak przez sześć kilometrów...Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...