Kłopot z Czarnym Smokiem


Kilka dni temu powitaliśmy w Korei Nowy Rok. Tym razem księżycowe obchody wprowadziły nas w Rok Czarnego Smoka Wodnego (Black Water Dragon). Smok jest jedyną mityczną bestią pośród dwunastu zwierząt chińskiego kalendarza astrologicznego, a ten czarny (wodny) zdarza się raz na sześćdziesiąt lat. Stąd też, podobnie jak Rok Białego Tygrysa (2010), ma być to rok wyjątkowy. Oczekuje się, że liczba noworodków utrzyma się w tendencji zwyżkowej - dzieci urodzone w 2012 roku mają być bowiem z automatu uzbrojone w "boski" pierwiastek. Nic tylko zakasać rękawy i do roboty!

Jak już kilka razy wspominałam, w Korei wiele dziedzin życia kręci się wokół mamony. Nic nadzwyczajnego więc w tym, że rezolutni przedsiębiorcy koreańscy i tym razem wyniuchali czającą się za rogiem szansę na prosperitę. Czarny smok, na pewno bardzo dostojny i wdzięczny symbol sam w sobie, został sprowadzony do roli komercyjnej plakietki naklejanej na dzieciaczkowe ciuszki, butelki, zabawki, wózki... - nie ma temu końca. Czytałam nawet o specjalnym pojemniku ze smokową nalepką z przeznaczeniem na... pępowinę. Sklepy prześcigają się też w ofercie prezentów ślubnych (zegarków, biżuterii, porcelany itd., itd.), na których koniecznie widnieć musi emblemat czarnego smoka - przecież nowożeńcy, jeżeli się tylko odpowiednio zmobilizują, jeszcze w tym roku mogą przekuć w czyn "black dragon baby". 

Ktoś ma jeszcze jakieś pytania odnośnie fundamentów koreańskiej gospodarki?


Vector of 'illustration a funny black dragon the symbol of the year'
Szczęśliwego Nowego Roku!


7 komentarzy :

 1. moje dziecko bedzie mialo "pierwiastek boski" ... wow, nie planowalam takiego cudu, ale jak po wiem Chinedu, to na pewno sie ucieszy hahahaha thanx for the good news ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mojej przyjaciółki córeczka też będzie miała ten "boski pierwiastek" :D Wszystkiego dobrego Nowym Roku!

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja dzis widzialem kubek troche w ksztalcie smoka w Starbucks. Mam kubek z tym samym design, ale z tygrysem z przed dwoch lat. Tylko z krolikiem w zeszlym roku zbytnio nie szaleli :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja córka jest z roku białego tygrysa, a syn czarnego smoka. Super dzieci będą hhh... Teściu zwłaszcza jest ucieszony tym faktem. A tak po prawdzie to każdy z zodiaków połączony z żywiołem (kolorem) jest raz na 60 lat. 12 zodiaków po 5 żywiołów każdy.

  Tomasz Drgas

  OdpowiedzUsuń
 5. Dostałam kubek z Seulu - z czarnym smokiem i drugi parą białych żurawi.Czy KTOŚ WIE CO TO OZNACZA W SYMBOLICE. (Czarny smok, to profaszystowskie organizacje wzywające do zwycięskiej walki z islamem. Był też na fladze cesarskiej ale chyba dynastii chińskie, nie wiem nic więcej) A żurawie- to nie słyszałam, może tak jak nasze bociany?
  Może mi ktoś odpowiedzieć coś więcej lub gdzie szukać?.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...