Śmierć KimaMedialnie burzliwych tematów na temat Korei Południowej staram się raczej nie poruszać. Jako absolwentka stosunków międzynarodowych z jakimś tam doświadczeniem w MSZ oraz z całkiem dobrą wprawą we współpracy z rządami kilku krajów, mam mniej więcej wyobrażenie o tym, czym jest polityka i jak subtelnym instrumentem są dla niej media.


Śmierć Kim Jong Il’a ponownie wywołała na Zachodzie pożądaną zawieruchę. Jak króliki mnożyły się pogadanki, analizy, opinie, scenariusze przyszłych wydarzeń. Media zaliczyły szczyty słupków oglądalności/czytalności, eksperci z czułością poprzeliczali honoraria na swych kontach... a następca dyktatora Kim Jong Eun zyskał na wiarygodności w oczach swojego narodu jako przywódca, który sieje strach na całym globie.


A co się dzieje w Korei? Wielkie NIC. Ludzie nie przemykają ukradkiem ulicami, nie ukrywają pod hełmami rozlatanych ze strachu oczu, nie wandalizują sklepów w poszukiwaniu pożywienia, nie chowają się w schronach. Owszem przeglądają gazety, oglądają telewizję, czasem wydarzenie to skomentują – najczęściej chodzi o to, ile stracą na swoich inwestycjach lub czy oficjalne kondolencje się należą, czy nie – ale całą medialną sieczkę wywołującą sztuczny strach, potężne narzędzie manipulacji, pozostawiają odbiorcy za granicą.

Z rezerwą pisałam o incydencie na wyspie Yeonpyeong i innych tego rodzaju potyczkach na Półwyspie. Tak samo skomentuję śmierć Kim’a tutaj – tym razem słowami mojego dobrego kolegi z Gwangju, Leszka Moniuszko (YellowInside), tymczasowego korespondenta dla TVP INFO:9 komentarzy :

 1. Tak a propos: http://askakorean.blogspot.com/2012/01/kim-jong-ils-death-bonus-question-do.html#more

  OdpowiedzUsuń
 2. Zupełnie zgadzam się z Korean. Stosunek Koreańczyków wobec polityki Korei Północnej, czy potyczek na granicach obu krajów to jedna sprawa - i o tej piszę powyżej. Unifikacja obu krajów to już na pewno inny, bliższy sercu Koreańczyków temat - choć, tak jak Korean wskazuje, jest to ciągle stosunek chwiejny, który w każdym momencie może z "za" zmienić się na "przeciw". Dzięki za linka.

  OdpowiedzUsuń
 3. hmmm... "z doświadczeniem w MSZ"...z Twojego CV wynika że byłaś tam przez chwilę i miałaś status praktykanta, który kseruje dokumenty i robi notatki i przed którym skrzętnie ukrywa się wszelkie istotne informacje. Powoływanie się na "doswiadczenie" w MSZ w takim przypadku jest więc trochę zabawne i mijajace sie z rzeczywistoscia ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. A reszte CV tez przestudiowales, czy uzyles wybiorczej informacji do pokpiwania sobie z drugiej osoby ku pokrzepieniu wlasnego ego? Radze poszperac troche glebiej w tym moim CV, moze zapytac ze zwyklej przyzwoitosci o to i owo i dopiero wtedy wyruszac z arsenalem bojowym na podle bitewki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam, jestem czytelniczką Pani bloga od dłuższego czasu,systematycznie korzystam z informacji w nim zawartych. W zwiazku z wpisem dot. wizy chciałabym zapytać czy wyjechać z Korei nalezy wtedy gdy wiza na naukę zostanie wygaszona i wtedy wrócic na turystyczny pobyt i ile dni mamy na to, zeby nie narazić się na nieprzyjemności? Czy mozna już wyjechac kiedy ona jeszcze jest wazna i potem automatycznie pobyt zostanie uznany jako turystyczny po wieździe do Korei np. z Japonii? Serdecznie pozdrawiam i dziekuję za dostarczenie mi przyjemności czytania bloga. Ksiazke równiez kupię, inne pozycje tego Wydawnictwa polecane przez Panią równiez przeczytałam. Ewa 50+

  OdpowiedzUsuń
 6. Oczywiście miało być "wjeździe" (wstyd za błąd)

  OdpowiedzUsuń
 7. Polacy na wizie turystycznej w Korei mogą przebywać 90 dni (więcej na poradnik.poland.gov.pl). W Pani przypadku radziłabym wylecieć z Korei pod koniec upływu ważności wizy studenckiej i powrócić już wtedy, kiedy ona wygaśnie - wtedy na pewno będzie Pani w Korei na prawach turysty. Dla pewności proszę zadzwonić pod 1345 - to darmowy telefon, gdzie w języku angielskim można uzyskać wszelkie informacje na temat prawa imigracyjnego. Polecam również stronę: http://www.hikorea.go.kr/pt/index.html. Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuję za wyczerpującą i błyskawiczną odpowiedź,pozdrawiam Ewa 50+

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...