Chuseok


Od jutra w Korei rozpoczyna się Święto Dziękczynienia (Chuseok), co oznacza, że cała Korea będzie, a właściwie już jest w rozjeździe. Wszelkiego rodzaju bilety już dawno wykupione, więc spóźnialscy będą musieli wsiąść w samochód i spędzić kilka lub nawet kilkanaście godzin w trasie, żeby dotrzeć do swoich rodzin na południu. Powrót za kilka dni do prowincji Gyeonggi, gdzie mieszka 25,6 miliona ludzi (prawie połowa koreańskiego społeczeństwa!) będzie równie żmudnym przedsięwzięciem.
W okresie świątecznym, zgodnie z tradycją, młode kobiety odwiedzają rodziców swoich mężów. W domu teściów przeważnie sprzątają, gotują, usługują i szorują naczynia podczas gdy męska część rodziny spędza czas biesiadując przed telewizorem lub grając w karty – to w ramach odpoczynku od pracy ale też i z powodu zmęczenia wielogodzinnym prowadzeniem samochodu.

Jak to zwykle bywa w tego rodzaju sytuacjach, podczas świąt dochodzi do wielu kłótni rodzinnych, szczególnie pomiędzy niewiastami. Bezdzietne kobiety brane są na spytki przez swoje teściowe co do powodów swojego „jałowego” stanu; bez żenady ponagla się je, żeby w końcu spełniły swój obowiązek dopytując się o szczegółowy plan egzekucji takowego przedsięwzięcia. Kobiety, które już dzieci posiadają strofowane są za brak umiejętności kulinarnych i innych, porównywane są do innych białogłów w rodzinie. Cała frustracja młodych kobiet przenosi się na w najlepsze leżakujących mężów i często kończy się to ogólnym zgrzytaniem zębów, błyskawicami w oczach i trzaskaniem drzwiami. Ze zrozumiałych powodów większość świeżo zamężnych Koreanek szczerze świąt nienawidzi. Oczywiście od tej czarnej wizji świąt istnieją też chlubne wyjątki.

W moim przypadku w ogólnonarodowym eksodusie uczestniczyć nie musimy. Mama PWY mieszka 15 minut samochodem od naszego domu, więc możemy do niej podskoczyć w każdym momencie. Tak się też składa, że jest rozwódką, więc wszelkiego rodzaju święta, w tym i Chuseok, spędzamy w kameralnym gronie trzech osób – starszy brat PWY mieszka wraz z rodziną na Filipinach i na święta do Korei nie przylatuje.

  
Ja, teściowa i jej siostra.


Przygotowania do Święta Dziękczynienia dzielimy mniej więcej równomiernie. Zazwyczaj razem z PWY cały dzień pieczemy placuszki buchimgae. Za resztę potraw odpowiada teściowa, która woli, żeby się jej do garów nie mieszać. Wespół z PWY myjemy też naczynia, kroimy owoce itp. Prawdę mówiąc nasze spotkania świąteczne nie mają aż tak odświętnego charakteru ze względu na mocno okrojoną komórkę rodzinną. Wielu z tradycji (niestety?) też nie przestrzegamy – na przykład nie zastawiamy stołu dla przodków, którym w czasie Chuseok należy ukłonami do ziemi podziękować za wszelką w życiu pomyślność. Święta to dla mnie w sumie sama przyjemność: spożywanie domowych posiłków, wspólne gry (np. hwatu) i brzuchy rubasznie wystawione ku górze. Wszystko we właściwych proporcjach. Wspólny czas spędzamy raczej bezkonfliktowo i za ten właśnie przejaw życiowego szczęścia wypada mi chyba podziękować podczas tegorocznego Chuseok...


Prawidłowe zastawienie stołu
dla rytuału uczczenia przodków.

<Źródło>


Przykład zastawionego stołu
dla rytuału uczczenia przodków.

<Źródło>
8 komentarzy :

 1. U nas by powiedziano, że słoiki wyjeżdżają na święta ze stolicy ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widać że teściowa znajdzie zawsze powód na skrytykowanie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam bardzo bliskiego przyjaciela w Korei, który opowiedział mi o tym święcie bardziej szczegółowo i muszę przyznać, ze to naprawdę super sprawa! Bardzo zazdroszczę im tak tradycyjnego podejścia do świąt.

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie się trochę bałam w miarę czytania, czy się nie okaże, że i ciebie teściowa o coś gnębi. Zawsze z twoich wpisów wnioskowałam, że to przemiła kobieta. Na szczęście i ten to potwierdził.
  Nie wiem, czy z okazji Święta Dziękczynienia składa się jakieś życzenia, ale tak czy siak - życzę wszystkiego najlepszego i by ci się zawsze w życiu dobrze układało. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. wow a ta siostra teściowej to ile ma lat?
  Wygląda bardzo młodo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciotka ma prawie 60 lat. W porównaniu do mojej teściowej, która sama musiała wychowywać dwóch synów, miała raczej lekkie życie. To kobieta, która dużo czasu spędza na dbaniu o siebie i efekty tych starań dobrze widać.

   Usuń
  2. 60?? wygląda jak 40tka :)
   Zresztą, teściowa też wygląda super :)

   Usuń
 6. Pozdrawiam pięknie i....telefony w dłoniach to nawyk czy też....swego rodzaju konieczność?...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...